Opony 20 cali

Wybierając opony do samochodu, podejmuje się decyzję o stopniu bezpieczeństwa na drodze. Warto dobierać opony wysokiej jakości, adekwatne do warunków panujących na drodze i stylu życia. Jak zrobić to odpowiednio? Co warto wiedzieć na temat opon?

Opony 20 cali

Letnie opony 20-calowe – czym się charakteryzują?

Podczas ciepłych dni, gdy temperatura wzrasta powyżej siedmiu stopni Celsjusza, warto zdecydować się na zmianę opon na letnie. Są one wykonane z zupełnie innej mieszanki niż opony zimowe. Posiadają w swoim składzie sadzę oraz kauczuk, dzięki czemu zachowują odpowiednią sztywność nawet przy wysokich temperaturach.

Dzięki temu, że są wystarczająco twarde, mogą się stabilnie trzymać nawierzchni. Posiadają także inny niż w oponach zimowych bieżnik. Jest on dopasowany do zupełnie innych warunków na drodze. Posiadają niewiele rowków i lamelek, zazwyczaj rozmieszczonych symetrycznie i wyciętych dość płytko. Opona 20-calowa jest tak skonstruowana, aby jak najmniejszą powierzchnią dotykała podłoża. Pozwala to na bardziej efektywne prowadzenie, a przede wszystkim na skrócenie drogi hamowania, gdy nawierzchnia jest sucha.

Nie oznacza to jednak, że letnie opony nie są odpowiednie do jazdy podczas letnich deszczy. Posiadają specjalne kanały, pozwalające na odprowadzenie wody spod opony na boki. Dzięki temu letnie opony są odpowiednio przystosowane do jazdy również po wilgotnej nawierzchni. Ze względu na budowę bieżnika, takie opony nie sprawdzają się w sytuacjach, gdy powierzchnia drogi jest oblodzona lub ośnieżona. Dochodzi do niebezpiecznego wydłużenia drogi hamowania.

Prowadząc samochód z oponami letnimi, kierowca może od razu zauważyć różnicę w porównaniu do opon zimowych. Przede wszystkim jazda jest znacznie cichsza, ze względu na mniejsze opory toczenia. Komfort jazdy poprawia także obrys wokół bieżnika, który jest bardziej kolisty. Dobierając opony letnie, należy wziąć pod uwagę model posiadanego samochodu i liczne parametry, od których zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Opony 20 cali zimowe – jak je odróżnić?

Opona 20 cali zimowa jest bardzo popularnym produktem w Polsce. Spowodowane jest to szerokością geograficzną i specyfiką klimatu. Niektórzy są sceptycznie nastawieniu do tej koncepcji, uważając, że konieczność dwukrotnej w skali roku wymiany opon jest skutkiem marketingu koncernów produkujących opony.

Nie jest to jednak prawda. Opony 20 cali zimowe znacznie różnią się od opon letnich. Zostały wprowadzone w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Powstały z myślą o skandynawskich samochodach ciężarowych. Ze względu na trudne warunki panujące zimą w tych regionach, dopasowanie opon było logiczną decyzją. W dzisiejszych czasach obowiązek wymiany opon na zimowe jest w wielu miejscach na świecie regulowany prawnie, a za nieprzestrzeganie grozi wysoki mandat.

Obecnie wszystkie koncerny produkujące opony posiadają w swojej ofercie wersję zimową. Czym różni się ona od opon letnich? Przede wszystkim gwarantuje znacznie większą przyczepność, co w okresie jesienno-zimowym bywa kluczowe. Dzięki temu kierowca oraz pasażerowie są znacznie bezpieczniejsi, nawet jeżdżąc po mokrej lub oblodzonej i zaśnieżonej drodze. Wysokiej jakości opony 20 cali zimowe znacznie skracają także drogę hamowania. Mieszanka użyta do produkcji opon zimowych jest znacznie bardziej elastyczna i optymalną temperaturą użytkowania są temperatura poniżej 7-5 stopni Celsjusza. Jest to spowodowane przede wszystkim większą ilością krzemionki.

Nie jest to jednak jedyna różnica. Opony zimowe można odróżnić od letnich już gołym okiem. Bieżnik w oponie zimowej jest znacznie głębszy od tego w oponach letnich. Posiada także znacznie więcej rowków i nacięć. Dodatkowo opona zimowa zazwyczaj jest także nieco szersza od tej letniej. Wybierając opony 20 cali zimowe, warto zdecydować się na te produkowane przez flagowe marki, gwarantujące wysoką jakość. To inwestycja w bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i osób wokół.

Całoroczne opony 20 cali – najważniejsze zalety

Oprócz klasycznych zimowych oraz letnich opon obecnie na rynku dostępne są także opony całoroczne. Nie są ani oponą letnią, ani zimową, lecz hybrydą obu. Pozwalają na nieprzerwane jeżdżenie samochodem, bez konieczności dwukrotnej wymiany na przełomie pór roku.

Opony całoroczne zyskują coraz większe grono zwolenników. Kluczową zaletą jest oczywiście aspekt praktyczny. Oszczędność czasu wynikająca z braku konieczności stania w kolejkach do wymiany opon, ale także uniwersalność. Nie ma konieczności pamiętania o wymianie opon, umawiania się i tej niepewności w okresie przejściowym – już wymienić czy może jeszcze spadnie śnieg?

Mieszanka gumy wykorzystana podczas produkcji pozwala na bezpieczną jazdę zarówno w temperaturach dodatnich, jak i podczas mrozu. Bieżnik stosowany w oponach całorocznych posiada dużą ilość lameli, dzięki czemu przyczepność podczas jazdy jest zachowana na odpowiednim poziomie, a dzięki dodatkowym klockom, opony te pozostają praktyczne także podczas bardzo niskich temperatur.

Opony całoroczne są doskonałym wyborem, gdy samochodem jeździ się podczas umiarkowanych warunków pogodowych, zwłaszcza na drogach miejskich. Najczęściej opony całoroczne są polecane kierowcom poruszającym się po mieście i po autostradach. Ze względu na jakość dróg oraz częstotliwość odśnieżania, pozostaje to w pełni bezpieczne.

Opony całoroczne charakteryzują się wieloma zaletami, dzięki którym z roku na rok mają coraz większe grono zwolenników. Przede wszystkim, warto je rozważyć ze względu na aspekt ekonomiczny – nie ma konieczności inwestowania w dwa komplety opon i wynajmowania miejsca do przechowywania aktualnie nieużywanego. Jest to więc oszczędność nie tylko czasu, ale także pieniędzy. Opony całoroczne wygrywają także w okresach przejściowych, gdy temperatura oscyluje w okolicy siedmiu stopni. To moment w roku, podczas którego ani opony letnie, ani zimowe nie mogą w pełni się sprawdzić.

Kto powinien rozważyć zakup opon całorocznych? Przede wszystkim osoby, które i tak nie wymieniają opon, i cały rok jeżdżą na zimowych lub letnich. W tym przypadku będzie to ogromna zmiana in plus, zarówno pod kątem komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa. Na takie opony mogą zdecydować się także właściciele samochodów o niewielkim przebiegu, zwłaszcza nowych. Kierowcy poruszający się głównie w mieście i preferujący zachowawczy styl jazdy, także mogą z powodzeniem wybrać opony całoroczne.

Autorka: Ewa Malinowska