Opony Sava

Gdy nadszedł długo wyczekiwany koniec I wojny światowej, wielu inwestorów odetchnęło z ulgą. Ryzyko inwestycji zmalało, pojawiły się nowe rynki zbytów – nic dziwnego, że firmy powstawały i rozwijały się w szybkim tempie. Jedną z nich była słoweńska Sava (wtedy: Atlanta), założona w 1920 roku przez Jozko Vebera. Alojzego Pirca oraz braci Franca i Petera Sumi.

Modele opon Sava

Początkowo przedsiębiorstwo było ukierunkowane wyłącznie na handel artykułami z gumy, ale wkrótce uruchomiło własną produkcję. Rozszerzeniu działalności towarzyszyła zmiana nazwy na Vulkan. W zakładzie produkowane były m.in. podeszwy, zabawki, oraz odzież przeciwdeszczowa. Pierwsze opony zaczęły schodzić z taśm dopiero po sprzedaniu udziałów austriackiej firmie Semperit w 1932 roku. Taka sytuacja prawna nie trwała jednak długo – 8 lat później nowym zarządcą stał się koncern Continental. Przekazanie własności wiązało się z dużymi inwestycjami, przede wszystkim w produkcję opon osobowych, ale także innych artykułów z gumy.

Wielkie rewolucje, które przeszły przez Europę, nie ominęły Słowenii. Na skutek zmian ustrojowych fabryka w Kranji została wkrótce znacjonalizowana. Państwo, które zarządzało przedsiębiorstwem, zmieniło jego nazwę na Sava Rubber Products Company (a właściwie: Tovarna Gumijevih Izdelkov Sava). Wtedy też powstało logo, z którym opony Sava są nadal kojarzone. W drugiej połowie XX wieku produkty słoweńskiej marki zaczęły być eksportowane do Europy środkowej i wschodniej. Sprzedaż pozwoliła na inwestycję w kolejną fabrykę oraz nowe technologie. Wkrótce zaczęto wytwarzać opony bezdętkowe do aut ze sportowymi silnikami, opony diagonalne, a także opony radialne ze stalowym opasaniem.

W latach 60-80 historia zatoczyła koło. Właścicielem Savy na powrót stał się Semperit (1967), a następnie Continental (1985), który wykupił udziały w austriackiej firmie. Słoweński producent wolał jednak robić interesy z Amerykanami – w 1997 roku doszło do zawiązania ścisłej współpracy z Goodyear Tire & Rubber Company. Koncern przekazał słoweńskiemu partnerowi pomoc finansową oraz wiedzę know-how, dzięki którym produkcja i sprzedaż opon Sava rosła w zawrotnym tempie. Porozumienie między przedsiębiorstwami obowiązuje do dziś i owocuje świetnymi wynikami. Obecnie Sava to grupa holdingowa, w której skład wchodzi wiele firm o zróżnicowanym profilu działalności (m.in. z branży turystycznej, energetycznej i handlowej). Największą rozpoznawalność wciąż przynosi jej jednak produkcja opon Sava. Jest to ogumienie ekonomiczne, dedykowane dla samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Część opon produkowana jest w fabryce Dębicy. Między innymi dlatego opony Sava są w Polsce tak często kupowane, przede wszystkim przez posiadaczy aut ciężarowych.